Rootsy logo  
Rootsy logo
Bäst 2019 enligt Urban Henriksson

ÅRETS KONSERTER 2019

Blev ett lite lugnare år. »Endast« 125 konsertkvällar mot 2018 års 140.
Men oerhört hög kvalité på mycket.

AMERICANA:

DAVE ALVIN & JIMMIE DALE GILMORE 26/10 Folk å Rock, Malmö + 25/10 Tryckhallen Whitan, Falkenberg
DAN BAIRD & HOMEMADE SIN 7/12 KB, Malmö
JESSE DAYTON 23/2 Folk å Rock, Malmö
THE LONG RYDERS 15/4 Folk å Rock, Malmö + 31/10 The Hassocks, Hassocks
SUE FOLEY 27/4 Folk å Rock, Malmö
JAMES INTVELD & THE HONKY TONK PALOMINOS 21/7 Solhällan, Lödeup
MATT WOODS & THE NATURAL DISASTERS 29/8 Gustav Wiet's Vinstue, Roskilde
CARSON McHONE 18/5 Folk å Rock, Malmö
BILL KIRCHEN & THE HOUNDS 28/2 Folk å Rock, Malmö
AUGIE MEYERS + LINDA GAIL LEWIS + CORDOVAS 28/7 Solhällan, Löderup
WHITNEY ROSE + PAT REEDY & THE LONGTIME GONERS + HANNAH ALDRIDGE 17/8 Solhällan, Löderup
STACIE COLLINS 3/7 KB, Malmö
HANNAH ALDRIDGE 30/11 Folk å Rock, Malmö
CARLA OLSON & TODD WOLFE 28/11 Folk å Rock, Malmö
THE NATIONAL RESERVE 9/3 Folk å Rock, Malmö
THE ARTISANALS 21/2 Folk å Rock, Malmö
ERIC LINDELL 12/5 Folk å Rock, Malmö
THE WHITE BUFFALO 7/7 Solhällan, Löderup
JUSTIN TOWNES EARLE 16/6 Solhällan, Löderup
ISRAEL NASH 2/8 Solhällan, Löderup
ROD MELANCON 1/5 Folk å Rock, Malmö
JOSHUA RAY WALKER 27/10 Folk å Rock, Malmö
LEEROY STAGGER 13/11 Folk å Rock, Malmö
SAMANTHA MARTIN & DELTA SUGAR 12/2 Folk å Rock, Malmö
URAL THOMAS & THE PAIN 22/3 Folk å Rock, Malmö

ACOUSTIC:

JASON RINGENBERG 24/9 Folk å Rock, Malmö
AMY RIGBY 23/5 Prince Albert, Brighton + 26/5 Folk å Rock, Malmö
LIGHT OF DAY (JOE D'URSO, MISS EMILY, JEFFREY GAINES, VINI MAD DOG LOPEZ, JAMES MADDOCK & ROB DYE) 15/12 Folk å Rock, Malmö
THE YUM YUMS + GEOFF PALMER + LUCY & THE RATS + LONE WOLF 5/10 Rotown Riot, Rotterdam
RUSS TOLMAN 17/5 Folk å Rock, Malmö
DANNY GEORGE WILSON 7/5 Folk å Rock, Malmö
CHARLIE HARPER 28/9 Folk å Rock, Malmö

MY LOCAL HEROES:

TRUE LIES 23/3 + 18/10 Folk å Rock, Malmö + 7/12 KB, Malmö (såg dem 6 ggr!)
SOUTHERN KINGS + TORSSON + WILMER X 3/8 Stadsparken, Klippan
VA ROCKS + DALAPLAN + BÄDDAT FÖR TRUBBEL + WILMER X 26/7 Folkets Park, Malmö
PJ'S + LEGENDARY LOVERS 1/6 Parkfesten, Stadsparken, Klippan
HJELLE & ORMARNA 15/3 Folk å Rock, Malmö
DALAPLAN 26/1 Folk å Rock, Malmö
YVETTE EKLUND BAND 11/10 Folk å Rock, Malmö + 9/8 Bluestältet, Malmöfestivalen
RICHARD LINDGREN & GRAND JUBILEE 11/8 Bluestältet, Malmöfestivalen
CICCI LANDÉN 13/9 Folk å Rock, Malmö
RED, HOT & BLUE 26/9 Dringenbergska Valven, Malmö
BIG EASY REVUE (JALLE OLSSON, KARIN TINGNE, PONTUS SNIBB) 19/10 Folk å Rock, Malmö
SUPERTRUCKERS 7/9 The Old Times Pub, Kävlinge
SIR ÅSLING BLUES GUITAR FESTIVAL 2020 2/2 Folk å Rock, Malmö
PONTUS SNIBB'S WRECK OF BLUES 23/11 Folk å Rock, Malmö
RAG-AND-BONE 19/9 Café Alé, Malmö
BABIAN 29/11 Folk å Rock, Malmö
APA STATE MENTAL + SPIELBERGS 7/11 Blå Båten, Malmö
PEDALENS PÅGAR + ÅTTA BIER TI MIN FAR 13/7 Solhällan, Löderup

ROCK'N'ROLL, PUBROCK & GLADPUNK:

DETROIT COBRAS + THE PEAWEES 9/11 Folk å Rock, Malmö
DARRELL BATH 21/3 Folk å Rock, Malmö
DIAMOND DOGS 20-21/9 Folk å Rock, Malmö
DUNCAN REID & THE BIG HEADS + CYANIDE PILLS + WITCHDOKTORS 24/5 The 100 Club, London
GUITAR GANGSTERS 18/4 Folk å Rock, Malmö
MICHAEL MONROE + DOGS D'AMOUR 30/10 O2 Academy Islington, London
BILLY BREMNER'S ROCKFILES: A TRIBUTE TO ROCKPILE 17/1 Folk å Rock, Malmö
ROADWORK med GERAINT WATKINS & MICKE FINELL 4/11 Folk å Rock, Malmö
TOY DOLLS + THE HEADLINES 16/11 Plan B, Malmö
RAREMOGENS (Ramones, DK) 11/5 Privat, Frederiksberg, Köpenhamn
STEVE GIBBONS 9/2 Folk å Rock, Malmö

POWERPOP:[/b]
POINTED STICKS 28/3 Folk å Rock, Malmö
STARDUMB RIOT: THE YUM YUMS + LUCY & THE RATS + GEOFF PALMER 5/10 Vessel 11, Rotterdam
THE PEAWEES 18/7 Folk å Rock, Malmö
KURT BAKER COMBO 13/1 Folk å Rock, Malmö
POWERPOP EXTRAVAGANZA: SURFIN' LUNGS + PSYCHOTIC YOUTH + ANC4 13/6 Polketten, Liseberg, Göteborg
PAUL COLLINS BEAT 8/2 Folk å Rock, Malmö
SQUEEZE 29/10 Royal Albert Hall, London
PSYCHOTIC YOUTH + LOVE DOLLS 25/1 Folk å Rock

SVENSKA:

KOKOMO KINGS 16/2 Folk å Rock, Malmö
THE LANKASTERS 12/4 Folk å Rock, Malmö
MARTIN BERGLUND & STÖDORKESTERN 20/9 Folk å Rock, Malmö
KNOCKOUT GREG & THE JUKES 19/9 Folk å Rock, Malmö


ÅRETS SKIVOR 2019

AMERICANA:


CARSON McHONE: Carousel (Loose)
ROSIE FLORES: Simple Case of the Blues (Last Music Co.)
TANYA TUCKER: While I'm Livin' (Fantasy)
MATT WOODS: Natural Disasters (Lonely Ones)
JESSE MALIN: Sunset Kids (Wicked Cool)
THE LONG RYDERS: Psychedelic Country Soul (Cherry Red)
RUSS TOLMAN: Goodbye El Dorado (Blue Rose)
JASON RINGENBERG: Stand Tall (Couragous Chicken)
HAYES CARLL: What It Is (Dualtone)
WILL KIMBROUGH: I Like It Down Here (Daphne)
SON VOLT: Union (Thirty Tigers)
FRANKIE LEE: Stillwater (Loose)
AUGIE MEYERS: 92 Pills a Week (Ball & Chain)
LINDA GAIL LEWIS: Darlin' I'm Leavin' (Ball & Chain)
LIZ BRASHER: Painted Image (Fat Possum)
THE DELINES: The Imperial (Decor / El Cortez)
TOM RUSSELL: October In the Railroad Earth (Proper / Frontera)
JOSHUA RAY WALKER: Wish You Were Here (State Fair)
GARRETT T. CAPPS: All Right, All Night (Shotgun House)
EILEN JEWELL: Gypsy (Signature Sounds)
JIMMIE VAUGHAN: Baby, Please Come Home (Last Music Co.)
ROD MELANCON: Pinkville (Blue Elan)
IAN NOE: Between the Country (Thirty Tigers)
DYLAN EARL: Squirrel In the Garden (Rootsy)
JACK INGRAM: Ridin' High Again (Beat Up Ford)
JACK KLATT: It Ain't the Same (Yep Roc)
RODNEY CROWELL: Texas (RC1)
JUSTIN TOWNES EARLE: The Saint of Lost Causes (New West)
STEVE EARLE & THE DUKES: Guy (New West)
BRUCE SPRINGSTEEN: Western Stars (Columbia)
Diverse: TOO LATE TO PRAY: DEFIANT CHICAGO ROOTS (Bloodshot)

SKÅNE:

TRUE LIES: Hoarse (Rootsy)
DALAPLAN: Du Går Aldrig Ensam (Beluga)
SOUTHERN KINGS: About To Rock (Southern Kings)
RICHARD LINDGREN: Death & Love (Rootsy)
PATRIK STRANDS EL-KVARTETT Vinyl-EP (Jared Sin)
WILMER X: Blues, Svett och Tårar - Live (Woah Dad)
VA ROCKS: I Love VA Rocks (Rough Trade)
CICCI LANDÉN: Treasure This Moment EP (CC Music)
RAG-AND-BONE: How Long Is the Dark? (Rag-and-Bone Music)
TORSSON: Mellandagsrea Vinyl-singel (Rim & Reson)
DOLKENIHÅSAN: Med Gott Humör (Lasakungen)

POWERPOP med mera:

BRAD MARINO: Extra Credit (Rum/Bar)
GEOFF PALMER: Pulling Out All the Stops (Rum/Bar)
RUBINOOS: From Home (Yep Roc)
KURT BAKER COMBO: (I Can't Help) Failing In Love Vinyl-singel (Wicked Cool)
JORDAN JONES: Jordan Jones (Beluga)
DIAMOND DOGS: Recall Rock'n'Roll and the Magic Soul (Wild Kingdom)
PSYCHOTIC YOUTH: 21 (Target Earth)
ANC4: ANC4 (Kool Kat / Beluga)

ENGLAND:

NICK LOWE: Love Starvation 12" EP (Yep Roc)
PETER PERRETT: Humanworld (Domino)
DARRELL BATH & LOS TUPPER: Rockin' the Streets EP (Sunthunder)
JOHNNY MOPED: Lurrigate Your Mind (Damaged Goods)
FAT COUNTRY TED: State of Mind (Tedtone)
CURSE OF LONO: 4am and Counting (Submarine Cat)
GERAINT WATKINS: Rush of Blood (Last Music Co.)
VAN MORRISON: Three Chords & the Truth (Exile)

RETRO:

DUNCAN REID & THE BIG HEADS: LITTLE BIG HEAD 2019 Reissue (Little Big Head)
BRINSLEY SCHWARZ: Live Archive Vol.2: The Black Swan, Sheffield (Vogon)
THE SCIENTISTS: Not For Sale: Live 1978/79 (Grown Up Wrong!)
HACIENDA BROTHERS: Western Soul (Lux)


 
Designad för IE6+. Ytligt testad med Opera 7, Netscape 7.2 och Mozilla FireFox. Webdesign Jens Olsson. ©2004 Rootsy.nu. Powered by Notepad, Apache, MySQL & PHP
Denna sida är designad till tonerna av White Stripes och Rodney Crowell.